Zaloguj się !

Przystanki nie dla każdego?

Znów, dokładnie po roku, powrócił temat przystanków autobusowych i korzystania z nich różnych przewoźników. O problemie uczniów, którzy chcą dojeżdżać do szkoły i wysiadać wygodnie u celu mówił radny Daniel Hausner.


[t]Wojna przystankowa to sprawa ogólnopolska[/t]

Przystankowa wojna rozpoczęła się już rok temu. Wówczas to zastanawiano się, czy wszyscy przewoźnicy w naszym mieście są równo traktowani. Uchwała dotycząca przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina Stalowa Wola, udostępnianych dla operatorów i przewoźników oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów, wywołała rok temu duże zamieszanie podczas obrad Rady Miejskiej. Rajcy mieli podzielone zdanie co do treści uchwały. W ustawie o publicznym transporcie zbiorowym zostało wprowadzone rozróżnienie przewozów o charakterze użyteczności publicznej, czyli świadczonych w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb przewozowych mieszkańców od przewozów realizowanych komercyjnie, na zasadach wolnego rynku, w celu osiągnięcia zysku. Ustawa daje możliwość określenia w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego przystanków komunalnych, które zostaną udostępnione wyłącznie dla operatorów. Samorząd terytorialny ma możliwość wydzielenia spośród wszystkich obiektów przystankowych, których jest właścicielem bądź zarządzającym, tych przeznaczonych na potrzeby zapewnienia przewozu o charakterze użyteczności publicznej, z ograniczeniem możliwości korzystania z nich przez przewodników komercyjnych. Z ograniczeń takich korzystają samorządy w całej Polsce. Wiadomo, że chodzi o zysk i zarobek. Trudno więc udostępniać „prywaciarzom” swoje przystanki, gdy samemu ma się kryzys.

Teraz o przystankach przypomniał radny Daniel Hausner. Tym razem chodzi o komunikację PKS. Hausner wziął w obronę uczniów, którzy codziennie dojeżdżają do szkoły i zamiast wysiąść u celu, muszą dojść na miejsce spory kawałek. A przecież przystanek jest przed samą niemal szkołą.


[t]Chcą wysiadać przed szkołą[/t]

Uczniowie stalowowolskich szkół chcą wysiadać przed szkołą i nie mają ochoty iść od przystanku, który wyznaczono ich przewoźnikowi, pół kilometra czy kilometr, bo po co, skoro wystarczyłoby, żeby ich autobus zatrzymał się wcześniej. Wiadomo, że rano nie każdemu uśmiecha się wstawać wcześniej i jechać wcześniejszym kursem, by zdążyć na czas.


Daniel Hausner powołał się na uchwałę z 10 czerwca 2014 roku w sprawie określenie zasad udostępnienia przystanków komunikacyjnych innym operatorom, których właścicielem jest gmina.


- Dostawałem sygnały od uczniów i innych mieszkańców pobliskich gmin, którzy dojeżdżają do pracy i szkół do Stalowej Woli. Udałem się do PKS- u i mam od nich listę. Chodzi o to, że oni nie mogli się zatrzymywać na wszystkich przystankach, bo są dla nich wyznaczone inne przystanki. Czy to jest nienormalne, że uczeń chciałby wysiąść np. koło straży pożarnej i mieć „naście” metrów do liceum? A musi wysiąść na dworcu głównym i niemal iść przez pół Stalowej Woli. Uważam, że ta uchwała bardzo ogranicza i utrudnia tym uczniom dotarcie do szkoły, przez co są spóźnienia. To są zagrożenia, bo uczniowie muszą przejść przez kilka ulic- mówił Daniel Hausner.


Radny przekazał przewodniczącemu RM listę newralgicznych przystanków, o korzystanie z których prosiłby PKS.


[t]Wszystko jest kwestią dogadania się[/t]

Sprawę prawdopodobnie już wkrótce da się rozwiązać i uczniowie będą do szkoły dojeżdżać niemal pod drzwi.


- Jeżeli chodzi o to pismo Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej, to wpłynęło ono oficjalnie do mnie, do przewodniczącego Rady. Skierowałem je do wydziału, który przygotowywał uchwałę, na którą pan się powołał, ale także do Komisji Inicjatyw Gospodarczych, która w swym zakresie zajmuje się tymi tematami i rzeczywiście powrócimy do tego, jeśli jest taka potrzeba, żeby udostępnić przystanki, które znajdują się na terenie miasta innym operatorom. Ta dyskusja jest przed nami i będzie reakcja na to pismo- zapewnił przewodniczący Rady Miasta Rafał Weber.


MP
StaloweMiasto.pl |  3  Mar  2015 |  Średnia ocena: 0 [Zglos blad]


Twoja ocena: 1 2 3 4 5 6

Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.