Zaloguj się !

Religia czy sekta?

Jedni uważają ich za sektę, manipulującą umysłem ludzkim, inni zaś za normalną religię. Kim tak właściwie są? Mowa o wyznawcach kościoła Zielonoświątkowego.


Kilka dni temu na forum naszego portalu rozgorzała gorąca dyskusja na temat Zielonoświątkowców. Wszystko zaczęło się od komunikatu pewnej internautki, która chciała przestrzec wszystkich przed ich wpływami, pisząc:

-„Proszę was wszystkich nie dajcie się zwabić tym co mówia zielonoświątkowcy!!mojemu chłopakowi tak zrobili pranie mózgu że już go nie poznaję a byliśmy kochającą sie parą od kilkunastu lat....to jest sekta!!!”


Od tego momentu napływały kolejne komentarze, w których jedni obstawali za autorką wpisu, inni w opozycji, twierdząc, iż tak samo Zielonoświątkowcy mogą uważać za sektę katolicyzm, każda wiara jest wiarą, każda religia manipuluje, nie trzeba w nic wierzyć, by być dobrym człowiekiem itd. Postanowiliśmy zapytać więc, proboszcza jednej ze stalowowolskich parafii, kim właściwie są wyznawcy tego kościoła.-Kościół ten wywodzi się z kościołów reformowanych, które odłączyły się od katolicyzmu i podzieliły na wiele odłamów. Wyznawcy jednego z tych odłamów jakim są właśnie Zielonoświątkowcy wierzą w Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela, jednak większą wartość przypisują Duchowi Świętemu, stąd też ich nazwa. U nas jest podobnie, tylko w inny sposób akcentujemy pewne sprawy. Każda z grup, kościołów korzysta z całości wiary,jedynie w inny sposób podkreśla pewne sprawy, podchodzi do tematu- tłumaczył nam w rozmowie telefonicznej proboszcz parafii św. Floriana w Stalowej Woli, ks. Marian Balicki.

Kościół Zielonoświątkowy w Polsce wyznaje m.in.:

-Pismo Święte zostało natchnione przez Ducha Świętego i jest jedyną podstawą życia
-Boga w osobach Ojca, Syna i Ducha Świętego
-Pojednanie z Bogiem przez wiarę w ewangelię
-Chrzest Duchem Świętym, przeżywanie Ducha i jego darów i pojednanie z Panem
-Uzdrowienie chorych jako moc symbol mocy boskiej
-Zmartwychwstanie i życie wieczne
-jeden kościół powszechny, apostolski, święty

Nadrzędnym celem kościoła jest głoszenie Słowa Bożego oraz czynienie swoich wyznawców uczniami Chrystusa. Ponadto dąży do wykluczania bezdomności, ubóstwa, uzależnień, przestępczości. Swoje działania realizuje poprzez własne wewnętrzne prawo i swobodną działalność duchowną. Sam określa sobie doktrynę kościelną, zasady wiary, czy prawo kościelne.


Kościół Zielonoświątkowy w Polsce jest kontynuacją Związku Stanowczych Chrześcijan i Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej. Jest częścią Kościoła Powszechnego, jego członkowie, podobnie jak inni chrześcijanie, wyznają to samo wyznanie wiary.


Najwyższym organem kościoła jest Synod, w skład którego wchodzą m.in. prezbiterzy i pastorzy.
W kościele tym nie odprawia się mszy, nie ma także komunii świętej. Odprawiane są jedynie nabożeństwa, które charakteryzuje prostota oraz brak form liturgicznych. Podczas nabożeństw wyznawcy śpiewają pieśni, opowiadają świadectwa swojej wiary, czytają Pismo Święte, odmawiają modlitwy.
Oprócz działalności duszpasterskiej kościół ten zajmuje się też sprawami społecznymi, czy gospodarczymi.


Czy jest sektą? Nigdzie takiej informacji nie znajdziemy. Kogo byśmy nie pytali, czegokolwiek byśmy nie przeczytali zawsze będziemy dostawać informacje, iż jest to po prostu kościół, wolny kościół, a to, że ktoś odstępuje od danej religii i przyłącza się do innej, nie oznacza od razu opętania, czy manipulacji.[KajBel]
StaloweMiasto.pl |  23  Maja  2012 |  Średnia ocena: 0 [Zglos blad]


Twoja ocena: 1 2 3 4 5 6

Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.