Zaloguj się !

Noc Muzeów

W miastach całej Polski trwała Noc Muzeów. Każdy mógł za darmo odwiedzić muzea i galerie sztuki. Bezpłatne zwiedzanie rozpoczęto o godzinie 19.00 , niektóre miejsca były otwarte nawet do 1.00 w nocy.

W Rzeszowie można było odwiedzić Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Dobranocek, Muzeum Techniki i Militariów, Muzeum Mleczarstwa, Muzeum Diecezjalne, Biuro Wystaw Artystycznych, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną, Archiwum Państwowe, Instytut Pamięci Narodowej, Podziemną Trasę Turystyczną oraz Muzeum Historii Miasta.

W wielu miejscach od chwili otwarcia drzwi dla zwiedzających ustawiały się długie kolejki. Najdłużej trzeba było czekać na wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej. Najbardziej wytrwali czekali blisko dwie godziny, żeby móc przejść pod rzeszowskim rynkiem. W miejsca położone dalej od centrum takie jak Muzeum Mleczarstwa znajdujące się przy ulicy Warszawskiej, chętnych dowoził bus. Dowóz podobnie jak muzea był tej nocy bezpłatny.

Duże muzea, a także niewielkie galerie sztuki starały się przygotować na tę noc coś wyjątkowego. Na ścianach Instytutu Pamięci Narodowej wyświetlano film. Każdy mógł tam wykonać także swój własny plakat. Nocne seanse przygotowało również Muzeum Dobranocek. Tu można było zobaczyć kultowego „Bolka i Lolka” czy „Gąskę Balbinkę”. Zachwycone były nie tylko dzieci, ale i dorośli, którzy przypominali sobie swoje dzieciństwo.

Była to już VII edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Imprezę zapoczątkowano w 1997 roku w Berlinie. Z powodu dużego zainteresowania podobne imprezy zaczęto organizować w innych miastach. Do Polski idea dotarła w 2003 roku, wtedy swoje drzwi na całą noc otworzyło Muzeum Narodowe w Poznaniu.


StaloweMiasto.pl |  20  Maja  2012 |  Średnia ocena: 0 [Zglos blad]


Twoja ocena: 1 2 3 4 5 6

Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.