Zaloguj się !

Zakaz stosowania mączek

W ostatnim czasie zrobiono prawdziwą nagonkę na rolników, którzy nielegalnie używają mączek mięsno-kostnych w żywieniu hodowanych przez siebie zwierząt. Tego typu wykroczenie grozi sankcjom finansowym i karnym.


Ogłoszenia o zakazie stosowania mączek podpisane przez zastępcę głównego lekarza weterynarii pojawiły się na plakatach w gminie i mieście Nisku, a także w całym powiecie. Komisja Europejska wystosowała w tym celu pismo do Rządu RP, w którym wydaje zakaz stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich. Zakaz nie będzie odwołany.


Każdy rolnik, który podejmuje decyzję o nielegalnym zastosowaniu w żywieniu zwierząt gospodarskich mączek mięsno-kostnych, musi liczyć się z dotkliwymi sankcjami finansowymi i karnymi, łącznie ze:
- zgłoszeniem nielegalnej działalności do organów ścigania,
- przeszukaniem gospodarstwa z udziałem Policji, na okoliczność nielegalnego posiadania mączek mięsno-kostnych,
- nałożeniem przez sąd kary grzywny w wysoki nawet ponad 1 mln złotych,
- zniszczeniem paszy, w której stwierdzono obecność mączek mięsno-kostnych na koszt właściciela,
- blokadę stada zwierząt wraz z zakazem ich sprzedaży i wprowadzaniem do obrotu.


W konsekwencji blokady zwierzęta będą kierowane do uboju w rzeźniach, a otrzymane produkty będą poddawane utylizacji na koszt właściciela lub przeznaczone do produkcji karm dla zwierząt domowych lub mięsożernych zwierząt futerkowych.


Zastosowanie mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt gospodarskich naraża rolnika na ogromne straty finansowe oraz poważne problemy natury karno-administracyjnej. Użycie do żywienia zwierząt mączek mięsno-kostnych jest przestępstwem zagrożonym według prawa polskiego karą grzywny, karą ograniczenia wolności do roku lub obiema karami łącznie.

StaloweMiasto.pl |  9  Maja  2012 |  Średnia ocena: 0 [Zglos blad]


Twoja ocena: 1 2 3 4 5 6

Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.