Zaloguj się !

Budżet zmniejszony o 12 mln

Konieczność ciec budżetowych spowodowana była mniejszym dofinansowanie płynącym do miasta z budżetu państwa. Dochody z podatku PIT i CIT okazały się mniejsze niż się spodziewano, minister finansów zapowiedział także mniejszą subwencję oświatową.

Propozycja zmiany zaplanowanych wydatków miasta nad którą obradowali radni była wcześniej pozytywnie zaopiniowana przez komisję budżetową. Projekt zakładał zmniejszenie wydatków każdego z wydziałów Urzędu Miasta o 5%. Taka propozycja spowodowała sprzeciw niektórych członków rady.

Marta Niewczas z SLD przekonywała, że nie można zabrać ośmiuset tysięcy złotych przeznaczonych na kulturę i promocję, szczególnie teraz – po zdobyciu Mistrzostwa Polski w Piłce Siatkowej przez Resovię.

Padły także inne propozycje załatania dziury w budżecie, która przypomnijmy powstała po korekcie budżetu państwa. Radna z ramienia Platformy Obywatelskiej zaproponowała, aby kwota przeznaczona na oświetlenie świąteczne była w tym roku o połowę mniejsza.

Mimo rozbieżnych zdań, cel był wspólny. Zmniejszyć bieżące wydatki miasta o 12 milionów złotych utrzymując jednocześnie 15 milionów tak zwanej nadwyżki operacyjnej. Nadwyżka taka jest konieczna ze względu na pożyczkę w wysokości 300 milionów złotych jaką Rzeszów zaciągnął w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Zachowanie takiej różnicy między bieżącymi wydatkami, a przychodami powoduje, że miasto jest bardziej wiarygodne dla banków i ma wyższą pozycję w rożnego rodzaju rankingach.

Sytuację finansową, w obliczu której stanął Rzeszów wyjaśniła skarbnik Janina Filipek. Przekonywała, że cały budżet zostanie zmniejszony jedynie o 1,5%. W związku z czym w jej opinii jest to tylko „kosmetyka wymuszona przez umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym” Zapewniła także, że wszelkie inwestycje i wydatki, które ma ponieść miasto są zabezpieczone.

Ostatecznie radni przystali na propozycje zmian w bieżących wydatkach miasta pod warunkiem jednak, że wydatki na kulturę zostaną pomniejszone nie o 5%, a tylko o 2%.

StaloweMiasto.pl |  24  Kwi  2012 |  Średnia ocena: 0 [Zglos blad]


Twoja ocena: 1 2 3 4 5 6

Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.